INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Zbigniew Staniewicz (Gozdawa-Staniewicz)      Zbigniew Staniewicz, wizerunek na podstawie fotografii z 1931 r.

Zbigniew Staniewicz (Gozdawa-Staniewicz)  

 
 
1906 - 1934-05-14
Biogram został opublikowany w 2002 r. w XLI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Staniewicz (Gozdawa-Staniewicz) Zbigniew (1906–1934), aktor filmowy. Ur. w Petersburgu, był wnukiem Jana Onufrego (zob.), synem Zygmunta (1864–1937), i Marii z Sachsów, bratankiem Leona Jana (zob.) i Wiktora (zob.).

Dzieciństwo spędził S. w Rosji. W r. 1920 powrócił wraz z rodziną do Polski i osiadł w Warszawie. Początkowo myślał o karierze wojskowej i wstąpił do Korpusu Kadetów. Potem podjął pracę jako urzędnik kolei państwowych. Przez jakiś czas nosił się z zamiarem zostania duchownym. Żywione od dzieciństwa zainteresowania kinem okazały się jednak silniejsze i w r. 1929 wziął udział w konkursie na amanta filmowego, zorganizowanym przez redakcję „Wieczoru Warszawskiego” i wytwórnię «Forbert-Film», poszukującą odtwórcy głównej roli Jerzego w przygotowywanym przez Józefa Lejtesa filmie „Z dnia na dzień”. Wprawdzie rolę tę powierzono Adamowi Brodziszowi, S. został jednak zauważony i w efekcie otrzymał epizod w dramacie „Mocny człowiek” (1929) w reżyserii Henryka Szaro wg powieści Stanisława Przybyszewskiego.

Uroda i fotogeniczność amanta sprawiły, że wkrótce S. zaczął otrzymywać główne role filmowe. Pierwszą z nich była postać legionisty, wachmistrza Stanisława, w „Ostatniej eskapadzie” w reżyserii debiutanta Wacława Serafinowicza. Jeszcze przed premierą tego filmu (1933) S. wystąpił w „Dzikich polach” (1932) w reżyserii Lejtesa, opowieści o losach wielonarodowej grupy oficerów podejmujących próbę ucieczki z sowieckiej niewoli. Film ten spotkał się z zainteresowaniem krytyki i publiczności, przynosząc S-owi, który zagrał tu Polaka, kadeta armii austro-węgierskiej, sporą popularność. Jego podobizna zdobiła okładki poczytnego „Kina” (1932, 1934), w r. 1933 zdobył tytuł «arbitra elegantiarum» na Balu Mody zorganizowanym przez Związek Artystów Dramatycznych. T.r. wystąpił także na scenie, w operetce Oskara Strausa „Kobieta, która wie, czego chce” z Heleną Makowską, w warszawskim teatrze «8.30». Pisano o nim jako o artyście rokującym wielkie nadzieje. Popularność ta była jednak bardziej rezultatem korzystnych warunków zewnętrznych S-a aniżeli jego talentu czy rzemiosła aktorskiego. O jego ograniczonych w tym względzie możliwościach świadczyły dalsze filmy, w których występował. Zdaniem Leona Bruna, S. w „Hance” (reż. Jerzy Dal-Atan, 1934) jako kłusownik Zbych «choć malowniczy jak zawsze, niewiele ma do powiedzenia» („Kino” 1934 nr 18). Nie lepiej wypadły role szlachetnego włóczęgi Jura w „Przybłędzie” (reż. Jan Nowina-Przybylski, 1933) i turysty Stefana w tatrzańskim „Zamarłym echu” (reż. Adam Krzeptowski, 1934).

S. zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach w Warszawie 14 V 1934, w następstwie rany postrzałowej piersi; wg jednych było to samobójstwo, wg innych – nieszczęśliwy wypadek. Pochowany został w Warszawie na cmentarzu na Bródnie. Mimo zagrania w ciągu dwóch lat pięciu dużych ról, S. jako aktor szybko popadł w zapomnienie.

S. nie założył rodziny.

 

Maśnicki J., Stepan K., Pleograf. Słownik biograficzny filmu polskiego 1896–1939, Kr. 1996; Słown. Teatru Pol., I; – http://www.filmpolski.pl (baza danych B. i Ośrodka Inform. Filmowej Państw. Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatr. w Ł.); – Historia filmu polskiego, W. 1966–88 II (fot.); Janicki S., Polskie filmy fabularne 1902–1988, W. 1990; Jewsiewicki W., Materiały do dziejów filmu w Polsce, W. 1952 z. 1–2; – „Kino” 1932 nr 3, 13 (fot.), 1934 nr 17–18 (fot.); „Kino dla Wszystkich” 1930 nr 22; „Wiad. Filmowe” R. 1: 1933 nr 16; „Wieczór Warsz.” 1929 nr 76; – Nekrologi i wspomnienia pośmiertne z r. 1934: „Ilustr. Kur. Codz.” nr 134, „Kino” nr 21, 28 (fot.), „Kur. Warsz.” nr 132; – Mater. Leona Sylwestra Staniewicza z Gd. (wycinki prasowe o S-u, afisze filmowe); – Informacje Kamila Stepana z Kr.

Artur Patek

 

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.